Jubileusz 30-lecia Zespołu Śpiewaczego z Rudy Solskiej

2012-10-14

W pogodną niedzielę 14 października świętowaliśmy razem z Zespołem Śpiewaczym z Rudy Solskiej 30 - lecie działalności zespołu.

Ten najbardziej utytułowany zespół w Gminie rozpoczął swoją działalność jako Koło Gospodyń Wiejskich, prowadząc kursy pieczenia i gotowania. Szybko przestało  to Paniom wystarczać i zajęły się  teatrem obrzędowym, tworząc przepiękne widowiska nagradzane na Ogólnopolskich Sejmikach Teatrów Wiejskich w Tarnogrodzie, a były to "Obieraczki", "Od Sokoła do Anioła", "Potańcówka", "Kolęda",  "Przy pieczeniu korowala", czy "Wiedźmy", widowisko nagrane i wyemitowane przez program II TVP. Spróbowały tez swoich sił w tańcach regionalnych i wygrały w Rzeszowie  "Taneczny krąg", główną nagrodę w dziedzinie tańca tradycyjnego. Największe jednak sukcesy odniosły Panie z Zespołu Śpiewaczego z Rudy Solskiej w dziedzinie sztuki śpiewania białym głosem. Zdobyły dwie I nagrody i dwie Baszty na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, a za całokształt działalności  otrzymały Nagrodę  im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej. Niedzielne obchody Jubileuszu zespołu, zorganizowane w remizie OSP w Rudzie Solskiej, rozpoczęły się widowiskiem "Kopanie kartofli", przygotowanym przez Jubilatki. Humorystyczna scenka na kartoflisku spotkała sie z bardzo ciepłym przyjęciem publiczności i wzbudziła wybuchy salw śmiechu widowni. Natomiast chwile emocji i wzruszeń wzbudziła emisja filmu "Jasio konie poił" o Zespole Śpiewaczym z Rudy Solskiej opowiadającego o 30 - letniej działalności   zespołu. O tym, że zespół nadal działa, o jego niesłychanej aktywności  i  otwartości na nowe działania świadczył zaprezentowany teledysk "Siano" z udziałem Tymona Tymańskiego i Zespołu Śpiewaczego z Rudy Solskiej,  promujący najnowszą płytę "Erotyki Ludowe", będącą efektem projektu Makaruk i Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej. Po  koncercie zespołu był czas na gratulacje i składanie życzeń Jubilatkom. W imieniu  Marszałka Województwa Lubelskiego życzenia składali goście z Urzędu Marszałkowskiego,  pan Tomasz Pękalski i pani Janina Biegalska, były życzenia od wicestarosty biłgorajskiego pana Stanisława Schodzińskiego, burmistrza miasta Biłgoraja pana Janusza Rosłana i Wójta Gminy Biłgoraj, pana Wiesława Różyńskiego. Świat kultury reprezentowali przyjaciele zespołu: państwo Alicja  i Stefan Szmidtowie zarządcy Fundacji Kresy 2000, pan Andrzej Sar i Iwona Niewczas z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, Maryla Olejko z Biłgorajskiego Centrum Kultury oraz pani Anna Iskra. Z życzeniami dla zespołu przyjechał również pan Władysław Sitkowski, Przewodniczący Oddziału Zamojskiego STL. Były też słodkie upominki i najlepsze życzenia od sympatyków i zaproszonych zespołów, zespołu śpiewaczo-obrzędowego  "Jarzębina" z Bukowej, zespołu z Bidaczowa Starego i Kapeli Ludowej "Krążałka, które następnie wystąpiły z koncertami dla naszych Jubilatek. Nie mogło też  zabraknąć urodzinowego torta i lampki szampana dla gości. Wszyscy też mogli popróbować grochówki z kuchni polowej i pieczonych w ognisku kartofli z czosnkowym masłem albo z białym serem. Na zakończenie odbyła się zabawa z zespołem VOLVEREMOS. Dopisała pogoda, dopisali goście i okoliczni mieszkańcy, którzy tłumnie wzięli udział w uroczystości obchodów Jubileuszu 30-lecia Zespołu Śpiewaczego z Rudy Solskiej. Dziękujemy za nieocenioną pomoc przy organizacji uroczystości panu Sołtysowi, Jankowi Rosołowskiemu i jego żonie Dorocie oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji i uświetnienia tej uroczystości. Dziękujemy sponsorom: Ciastkarni państwa Teresy i Czesława Obszyńskich z Biłgoraja oraz Spółce Ambra z Woli Dużej. Paniom z Zespołu Śpiewaczego z Rudy Solskiej życzymy wielu lat w zdrowiu i pomyślności oraz kolejnych równie udanych jubileuszy.

• Jubileusz 30-lecia Zespołu Śpiewaczego z Rudy Solskiej